خانه / دسته‌بندی نشده / نیروی شگفت انگیز بین ذرات نانو

نیروی شگفت انگیز بین ذرات نانو

قوانین متعددی در مقیاس‌های مختلف، بر ماده حاکم هستند. با کوچکتر شدن مقیاس تکنولوژی نانو، دانشمندان توجه بیشتری به قوانین فیزیک حاکم بر مقیاس‌های بسیار کوچک معطوف کرده‌اند.
فیزیکدانان اخیراً موفق به اندازه‌گیری اثر «کاسیمیر» که نیرویی عجیب به کوچکترین ذرات اثر می‌گذارد، شدند. این نیرو توسط تعاملات بین موج‌های الکترومغناطیسی ذرات در خلاء به‌وجود می‌آید. فیزیک کلاسیک نیز در این زمینه چندان به‌کار نمی‌آید. به همین دلیل دانشمندان از فیزیک کوانتوم برای توضیح مشاهدات خود کمک گرفتند.

این مطالعات حائز اهمیت هستند؛ زیرا ما در حال بهبود تکنولوژی نانو هستیم و در جایی از مسیر قرار داریم که مقیاس مطالعاتی ما بسیار کوچک است و این‌گونه نیروها می‌توانند اثراتی از خود بر روی این ذرات بر جای بگذارند. ما می‌دانیم اثر کاسیمیر وجود دارد، بنابراین سعی ما بر این است که اثر کلی آن بر روی این ذرات بسیار کوچک را متوجه شویم.
گروهی بین‌المللی از محققان موفق شدند تا با قیاس بین نظریات فیزیک کلاسیک و کوانتوم، اثر کاسیمیر را توصیف کنند. دریایی از فوتون داخل خلاء بر روی ذره‌ی نانوی چرخنده‌، اثری همانند اثر اصطکاک توپی بر سطح می‌گذارد. فوتون‌ها سرعت چرخش ذره را کاهش داده و اثر دیگری متعاقباً بر روی آن می‌گذارند. جالب اینکه هیچ تماسی بین فوتون‌ها و ذره‌ی نانو صورت نمی‌گیرد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهندس حامد مقدم
راه های ارتباطی:
شماره تلفن همراه: 09145477577
کانال تلگرامی: NanoTrade@
پست الکترونیکی: Iranscience86@gmail.com

مطلب پیشنهادی

نانو تکنولوژی معماری ایران

شرکت نانو تکنولوژی معماری ایران

از فناوری های روز دنیا که در جهت آسایش افراد استفاده می شود، نانو تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

بازار نانو