خانه / دسته‌بندی نشده / خواص اصلی مکانیکی نانو ذرات

خواص اصلی مکانیکی نانو ذرات

خواص مکانیکی نانو مواد به دلیل این که در تولید مواد وکیفیت نهایی مواد تولیدی موثر است بسیار مهم می باشد خواص مکانیکی با کوچک کردن یا فشرده سازی نانومواد حاصل می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم
خواص مکانیکی نانو مواد از اهمیت بالایی برخوردار است زیراتولید فلزات و آلیاژهایی با اندازه کم‌تر از ۱۰۰ نانومتر باعث دستیابی به موادی با استحکام بسیار بالا شده است. در واقع کوچک کردن دانه‌ها در مواد، ابزار قدرتمندی است تا ساختارهایی با خواص مکانیکی عالی تولید گردد.

با کوچک شدن دانه‌ها، میزان مرزدانه‌ها افزایش می یابد. مرزدانه‌ها به طور قابل توجهی ویژگی‌های مکانیکی مواد نانوبلوری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این ویژگی‌ها از مواد با دانه‌های معمولی و با ترکیب شیمیایی یکسان، متفاوت هستند. اثر مرزدانه‌ها در مواد نانوبلوری بیشتر خود نمایی می‌کند، زیرا درصد بالایی از اتم‌ها در مواد نانوکریستالی در مرز دانه‌ها قرار گرفته‌اند. عموما مواد نانوبلوری دارای سختی قابل توجه، استحکام بالا و مقاومت بالا در برابر سایش هستند که این ویژگی‌ها برای کاربردهای گوناگون، مفید است. جدای از خواص مکانیکی، افزایش مرزدانه‌ها در مواد نانوبلوری منجر به تغییر برخی دیگر از خواص نانومواد همچون خواص مغناطیسی و مقاومت در برابر خوردگی نیز می‌گردد. می‌توان بیان کرد که مرزدانه‌ها سدهای محکمی در برابر لغزش و حرکت برخی از نقص‌های بلوری (نابجایی‌ها) بوده که تغییر شکل و شکست مواد عموما ناشی از حرکت آنها است. همانند استحکام، سختی و مقاومت به سایش مواد نیز با کاهش اندازه دانه افزایش می‌یابد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهندس حامد مقدم
راه های ارتباطی:
شماره تلفن همراه: 09145477577
کانال تلگرامی: NanoTrade@
پست الکترونیکی: Iranscience86@gmail.com

مطلب پیشنهادی

نانو تکنولوژی معماری ایران

شرکت نانو تکنولوژی معماری ایران

از فناوری های روز دنیا که در جهت آسایش افراد استفاده می شود، نانو تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

بازار نانو